Ambasada S.U.A

0 Comments

Ambasada S.U.A., prin Secția de Presă și Cultură, oferă posibilitatea de a participa la un program foarte popular în rândul liceenilor și profesorilor de limba engleză din toată țara (speaker program), care presupune interacțiunea cu diplomați americani de la Ambasada S.U.A. sau cu lectori americani specializati în diverse arii de interes comun pentru România și S.U.A. Elevii noștri din clasele a X- B, a X-a C și a XI-a E, coordonați de domnii profesori Vanda Sârbu, Ciprian Prundeanu și Simona Perian, au avut astăzi bucuria, oportunitatea și onoarea de a fi invitați să participe, alături de elevi din toată țara, la un program virtual, la un dialog cu militari americani staționați la baza militara aeriană Mihail Kogălniceanu din Constanța, pe tema beneficiilor aduse de educația universitară și viața în Statele Unite ale Americii. Aceștia au împărtășit cu participanții experiențele lor și au răspuns întrebărilor adresate. Scopul programului este de a-i familiariza pe tineri cu diferite particularități ale culturii americane și de a încuraja un dialog valoros în limba engleză. Felicitări pentru organizare și multe mulțumiri pentru șansa acordată elevilor noștri!